Haber

Türk Komandoları Kosova’nın Kuzeyinde Başladı

– Kuzey Mitrovica’daki Türk komandoları

PRİZREN – Kosova’da Barış Gücü’ne bağlı olarak görev yapan Türk askeri, Sırp çoğunluğun yaşadığı Mitrovica’nın Zubin Potok ilçesinde görev başlattı.

Kosova’da son günlerde artan tansiyonun ardından NATO’nun talebiyle Kosova’ya gelen Türk komando birliği, ülkenin kuzey bölgesinde tansiyonun yüksek olduğu Mitrovica’ya bağlı Zubin Potok’ta görev başlattı. Türk askerleri, bölgenin güvenliğini sağlamak için Zubin Potok’ta her gün devriye geziyor.

Polisler özgür değil

Kosova’nın kuzeyinde Sırp çoğunluğun yaşadığı Zubin Potok ve diğer belediyelerde küçük grupların gösterileri yaklaşık bir aydır devam ederken, dün 3 Kosovalı polis memuru Sırp bölgesine geçtikleri gerekçesiyle Sırp polisi tarafından gözaltına alındı. Kosova Devlet Başkanı Vjosa Osmani ve Başbakan Albin Kurti’nin polisin serbest bırakılması için yaptıkları açıklamalara rağmen polis şu anda serbest bırakılmadı.

Sırbistan’dan gelen tüm mallara yasak

Bu gelişmelerin ardından dün gece Kosova Başbakanı Kurti bir açıklama yaparak Sırbistan’dan gelen tüm malların Kosova’ya girişini yasakladığını duyurdu. Kurti, Sırp plakalı araçların Kosova’ya götürülmeyeceğini de belirtti.

mentese-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu