Haber

Kayseri’deki fosil kazılarında bulunan üç toynaklı at iskeleti

Kayseri’deki fosil kazı çalışmalarında bulunan üç toynaklı at iskeleti, bilim adamları tarafından ayağa kaldırıldı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, fosil kazı çalışmaları belediyenin takviyeleriyle devam ediyor.

Çalışmalarda bulunan üç toynaklı atın iskeleti bilim adamları tarafından büyütüldü.

Kazı ekibinden uzman antropolog Ömer Dağ, çalışmalarda bulunan fosiller hakkında bilgi verdi.

Kayseri’nin fosil alanında büyük bir zenginliğe sahip olduğunu belirten Dağ, Yamula Barajı ve Barsama bölgelerinde bulunan “Hipperion” adlı at kümesinin 7,5 milyon yıllık fosillerinin günümüz atlarının ataları olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Bilim Merkezi laboratuvarlarında bulunan fosilleri temizlediklerini anlatan Dağ, şunları kaydetti:

“2018 yılında hafriyat çalışmalarımıza başladık. İklim elverişli olduğu sürece yaz döneminde hafriyat çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yazın hafriyat çalışmalarımıza, kışın ise laboratuvar çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bilim merkezindeki laboratuvarda.Genel olarak faunamızda ‘Hipperion’ olarak adlandırılan isim kümemize bakıyoruz.Üç tırnaklı atlarımız, gergedanlarımız, zürafalarımız var. Fil kümesi örneklerine sahibiz. Bugün atın sadece bir toynağı var. 2. ve 4. ayak parmakları körelmiştir. Tamamen iklim adaptasyonundan kaynaklanıyor ama o dönemde yaşayan atımızın üç toynağı vardı. Bugünün atlarından daha kısa.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu