Haber

Hollanda, İngiltere ve Almanya’nın ardından İstanbul’daki Fransız Konsolosluğu da güvenlik nedeniyle kapatıldı.

Fransa

FRANSIZ LİSESİNDE EĞİTİM VERİLİYOR

Pierre Loti Fransız Lisesi’nin okul velilerine gönderdiği bildiride, güvenlik nedeniyle Beyoğlu yerleşkesinin Perşembe ve Cuma günleri kapalı olacağı belirtildi. Velilere gönderilen bilgilendirme yazısında, “Mevcut güvenlik önlemleri kapsamında ve diplomatik makamlarla bağlantılı olarak 2 Şubat Perşembe ve 3 Şubat Cuma günleri Beyoğlu yerleşkemiz kapalı olacaktır. Elimizde olmayan bu durum için özür dileriz. , sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. En kısa sürede normale dönmeyi öngörerek, “Durumla ilgili gelişme hakkında sizi Cuma günü bilgilendireceğiz” denildi.

ÜLKELER KONSOLOSLUĞUNU KAPATTI

önceki gün Almanya İstanbul Başkonsolosluğu, güvenlik nedeniyle başkonsolosluğun kapalı kalacağını Instagram hesabından yaptığı bir paylaşımla duyurdu. Açıklamada, bugün için planlanan vize ve pasaport randevularının da iptal edildiği bildirildi.

Beyoğlu’ndaki Hollanda Başkonsolosluğu da olası protesto gösterileri ve batı amaçlarına yönelik artan tehdit nedeniyle geçici olarak ziyarete kapatıldı. Öte yandan İngiltere Başkonsolosluğu süresiz olarak ziyarete kapatıldı.

NE OLDU?

27 Ocak’ta ABD, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya ve İsveç Türkiye’ye seyahat uyarısında bulundu. ABD’den yapılan uyarıda, “Avrupa’da son dönemde yaşanan Kuran-ı Kerim yakma olaylarının ardından ABD hükümeti, teröristlerin Türkiye’deki ibadethanelere yönelik olası misilleme saldırılarına karşı vatandaşlarını uyarıyor. Çok az uyarıda bulunarak veya hiç uyarmadan saldırabilirler.”

İngiliz Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Şu anda İstanbul’da Batılıların uğrak yeri olan kiliseler, sinagoglar, büyükelçilikler/konsolosluklar ve diğer yerlere terör saldırısı tehdidi artıyor. İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosluğu şu anda tedbir amaçlı ziyaretlere açık.” Türk makamları araştırıyor. Dikkatli hareket etmeli ve yerel güvenlik yetkililerinin tavsiyelerine uymalı, basında çıkan haberleri takip etmeli ve bu seyahat tavsiyelerine uymalısınız.”

hanihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu