Ekonomi

Hayvansal ürünler için Arap vizesi

İZMİR (İGFA) – Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki siyasi ilişkilerdeki olumlu seyir ekonomik alanda da meyvelerini vermeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyaretinin hemen ardından hayvansal ürünler alanında ilk somut adım atıldı. Suudi Arabistan, Türkiye’den süt ürünleri, kırmızı et ve bal ithalatının önünü açtı.

14-25 Kasım 2022 tarihleri ​​arasında Suudi Arabistan Gıda ve İlaç Dairesi (SFDA) adına Türkiye’yi ziyaret eden heyet, süt ürünlerinde 5, koyun etinde 4, işlenmiş koyun etinde 3, dana etinde 6 ve balda 2 olmak üzere toplam 18 firmaya ihracat vizesi verdi.

Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Şube Meclis Başkanı Sinan Kızıltan, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında siyasi ilişkilerin geliştiği 2020 yılı öncesinde Suudi Arabistan’a 100 milyon doları bulan su ürünleri ve hayvansal ürünler ihraç ettiklerini belirterek, iki ülke arasındaki siyasi yakınlaşmanın ardından Suudi Arabistan’a önce 100 milyon dolarlık ihracat hacmine ulaşmayı, sonra da aşmayı hedeflediklerini söyledi.

Türk su ürünleri ve hayvansal ürünler bölümünün 2022 yılında ihracatta 4 milyar doları aştığının bilgisini veren Kızıltan, “Türkiye hayvansal ürünler üretiminde güçlü bir ülke, Suudi Arabistan ise alım gücü yüksek gıda ithalatçısı bir ülke. Türk ihracatçısı Suudi Arabistan’ın protein ihtiyacını karşılayacak.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki siyasi yakınlaşma 2023’ün ilk yarısında ihracat rakamlarına da yansıdı. Türkiye, 2022’nin ilk yarısında Suudi Arabistan’a 131 milyon dolar ihracat yaparken, 2023’ün Ocak-Haziran döneminde yüzde 747,5 artışla 1 milyar 113 milyon dolara ulaştı.

karakocan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu